Duben 2008

Návštěvnost (21.4.2008 - 27.4.2008)

28. dubna 2008 v 19:56 Návštěvnost
Pondeli: 28
Utery: 27
Streda: 5
Ctvrtek: 13
Patek: 1
Sobota: 8
Nedele: 28

Celkem: 110
Návštěvnost od 14.04.2008 do 20.04.2008

21. dubna 2008 v 18:47 Návštěvnost
Pondeli: 1
Utery: 0
Streda: 0
Ctvrtek: 0
Patek: 22
Sobota: 21
Nedele: 2

Celkem: 46

Walpery 2

19. dubna 2008 v 21:34 | Verča, Adélka a Míša |  Galerie

Recenze v Mediálním světě - prosinec 2006

19. dubna 2008 v 21:29 Novinky a Rozhovory
Sběratelé kostí začínají
Prima startuje s dalším americkým seriálem, který dokazuje, že natočit standardní detektivku už dnes nestačí. Autoři se věnují se méně známým způsobům vyšetřování a snaží se diváky překvapovat zajímavými postavami. Mezi takové seriály patří Sběratelé kostí (Bones) z roku 2005.
Ta ženská je kost!
Temně zábavné drama se inspiruje skutečným životem antropoložky a spisovatelky Kathy Reichsové, která ve volném čase píše romány o doktorce Temperance Brennanové (Emily Deschanel). Temperance je soudní antropoložka, která ve volném čase píše romány o Kathy Reichsové(:-). Brennanová je nadána schopností odhalovat stopy zanechané v kostech obětí. Díky tomu ji vyšetřovatelé žádají o pomoc při vyšetřování v případech, kdy jsou ostatky oběti již rozloženy, spáleny či zničeny, takže nelze použít standardní metody identifikace.
Mezi kolegy doktorky Brennanové v laboratoři patří mírně přisprostlá Angela Montenegrová, která přišla na jedinečný způsob, jak převést místo činu do počítače a trojrozměrně ho na obrazovce zobrazit; Zack Addy, mladý asistent doktorky Brennanové, zázračné dítě, jehož vysoké IQ mu ve skutečnosti brání dokončit řadu doktorátů; "brundibár" doktor Jack Hodgins, který je odborníkem na hmyz, výtrusy, spóry a minerály; a doktor Daniel Goodman, impozantní ředitel laboratoře a šéf doktorky Brennanové.
Ten chlap je střelec!
Doktorka Brennanová často spolupracuje se zvláštním agentem FBI Seeleym Boothem (David Boreanaz), bývalým vojenským odstřelovačem, který zastává názor, že do vyšetřování zločinu se nemá plést ani věda, ani vědci. Není divu, že spolu doktorka Brennanová a agent Booth nevycházejí ani po lidské, ani po profesionální stránce.
Už ze základní charakteristiky postav je zřejmé, že to nejsou jen zajímavé vyšetřovací metody, co dělá Sběratele kostí výjimečnými. Mají také smysl pro humor, který pramení ze střetu dvou výrazných osobností, z nichž jedna je pečlivý vědec a druhá sarkastický drsňák. Pokud tedy hledáte detektivku, která dokáže pobavit hned v několika směrech, Sběratelé kostí by mohli být tip pro vás.
Prvním případem, který doktorka Brennanová vyšetřuje už společně s FBI, je nález kostry na dně rybníka. Doktorka oběť identifikuje jako mladou asistentku senátora Ellerrovou, která je již dva roky pohřešovaná. To zužuje výběr podezřelých a nyní je potřeba nalézt pachatele tohoto činu...
Další upoutávky:
Pokud chcete o seriálu vědět víc, na českém internetu je jen jedna stránka, která vám nabídne opravdu maximum informací.

Otřesná recenze na Filmpubu od Miládky Hruškové - prosinec 2006

19. dubna 2008 v 21:28 Novinky a Rozhovory
On je agent FBI s armádní minulostí, ona je antropoložka pracující ve vědeckém ústavu a zkoumající lidské ostatky. Spojí se, aby vytvořili nepřekonatelný vyšetřovací tým.
Tvůrci televizních seriálů mají trošku problém. Všichni vědí, že kriminální a detektivní série patří mezi nejpopulárnější, ale nějak docházejí všem nápady. Už tu totiž bylo téměř všechno, a přijít s něčím originálním a čerstvým začíná být čím dál složitější. A tak se někteří uchylují k nepravděpodobným námětům plných nepravděpodobných situací a případů. Jedním takovým zdárným příkladem jsou právě Sběratelé kostí, kteří jsou postaveni na tom, že doktorka pracující jako vědkyně se spojí s agentem FBI, vytvoří oficiální tým a začnou společně vyšetřovat případy. Každému je jasné, že takovéhle spojení by ve skutečném světě mohlo těžko vzniknout, ale autoři seriálu jsou si toho nejspíš vědomi, a tak na nějakou realitu zvysoka kašlou a jdou ve všem pěkně až do extrémů.
Takže nejenže se musíme smířit s tím, že agent FBI má jako partnera vědkyni a společně řeší případy, ale ta vědkyně navíc dostane i pistoli, akčně zatýká podezřelé a na některé dokonce střílí (!). Kéž by ale Sběratelé kostí připomínali podřadnější půlnoční německé kriminálky jen námětem. Bohužel je připomínají i svým zpracováním, hereckými výkony a neinvenční filmařinou, která je občas dokonce ještě o chlup horší než u té kvalitnější německé produkce. Velice špatných postsynchronů si při dabovaném televizním vysílání na Primě samozřejmě nikdo nepovšimne. To však nelze říct o levných tricích, třeba při jízdě v autě, kde se za okny přehrává naklíčované pozadí tak patrně, že vám dá vzpomenout na Pyšnou princeznu a její akční jízdu na kládě, to už je vážně poněkud moc.
Doktorka Temperance Brennanová (Emily Deschanelová) je sběratelka kostí. Pracuje jako vědkyně v jednom výzkumném institutu a je ve své práci jedna z nejlepších na světě. Stačí, aby se podívala na polorozpadlou kostru a dokáže okamžitě určit, jaký je nejoblíbenější sport oběti (má nějakou pokřivenou konkrétní kost, takže hraje hodně tenis apod.). Jednou působila jako poradce agenta Bootha (David Boreanaz) z FBI, a ten zjistil, že je velice nápomocna při vyšetřování případů, ve kterých jsou nalezeny polorozložené či těžce identifikovatelné oběti (ohořelá těla, těla prolezlá všemožnou havětí). A tak vytvoří oficiální vyšetřovací tým, který se spoléhá také na základnu vědců ve výzkumném středisku. Vědci dělají zhruba to, co detektivové v Kriminálkách. Vezmou mikroskopy, své hluboké vědecké znalosti a zkoumají věci nalezené na místech činu, studují zavražděné oběti a všimnou si i nepatrných milimetrových důkazů, které jim pomohou k vyřešení případů.
Vědecký tým tvoří rozličně typová trojice lidí. Je tu nemotorný pohublý mladík, který je nejspíš panic, ale nehodlá to přiznat. Je tu specialistka na rekonstrukci tváří z holé lebky, která by ráda dala dohromady Temperance a Bootha. A nakonec je tu lamač dívčích srdcí, který je posedlý paranoidními konspiračními teoriemi a připomíná jednoho z Osamělých střelců z Akt X. Akta X se ostatně snaží tvůrci Sběratelů kostí napodobovat neustále. Ředitelem FBI, který vypadá jako jednovaječné dvojče Waltera Skinnera počínaje, a vztahem Bootha a Brennanové konče (hned v prvním díle Booth své vědecké spolupracovnici říká: "Budeme jako Mulder a Scullyová!").
Ať se ale snaží napodobovat lepší předchůdce jakkoliv, vůbec se jim to nedaří. Dialogy jsou přeplněné nucenými hláškami, které se ozývají v každé druhé větě, takže to vypadá, jako by celý vědecký institut a FBI zaměstnávali nejlepší komediální talenty. Vědci mají ve svém institutu 3D holografický přístroj, na kterém provádějí své rekonstrukce, a který vypadá jako z nějakého sci-fi. Většina epizod staví na těch nejprovařenějších klišé momentech, kdy se například agent Booth dívá na video s obětí během maturitních oslav a říká věty typu: "Dělám to kvůli ní." A když má někdo na mušce zločince, musí mít dlouhý proslov o tom, co všechno udělal, než ho zatkne (a takové proslovy bývají využity k protiútokům, znáte to).
Ani pokud jste fanoušky detektivek a logických vyšetřovacích metod, Sběratelé kostí vás nijak neuspokojí. Tady se totiž většina případů řeší pomocí náhod. Stačí prohlídka domu podezřelého a hrdinové najdou všechny důkazy pod postelí a v kalendáři je vyznačené místo, den i čas, kdy pachatel znovu udeří. To proto, aby mohli hrdinové seriálu někoho zachránit na poslední chvíli. Nebo když řeší případ, kdy medvěd snědl člověka (nad tím, proč zrovna FBI řeší takový případ, se už nemůžeme ani pozastavovat), tak zcela zásadní důkaz naleznou úplnou náhodou v lese v medvědím trusu.

Jediné, co Sběratelé kostí drží od naprosté zkázy, je pak občasný příjemný černý humor, vyvedené a překvapivě skutečně vtipné hádky mezi Boothem a Brennanovou (většinou právě v autě s tím příšerně naklíčovaným pozadím) nebo pár režijních nápadů, když je za kamerou někdo hravější. Například ve čtvrtém díle je nesmírně povedená scéna, ve které doktorka Temperance Brennanová postupně tančí na vesnické zábavě se všemi hlavními podezřelými (z pohledu diváka, nikoliv z pohledu hlavních postav) z kanibalské vraždy. To se jen tak nevídá.
Recenze je psána z prvních čtyř epizod seriálu.

New York Magazine "Bones" Review - prosinec 2005

19. dubna 2008 v 21:24 Novinky a Rozhovory
Bodies in Motion - New York Magazine "Bones" Review
By John Leonard; December 12, 2005 issue of New York Magazine
Can you flirt over a corpse? Bones is a sexed-up CSI, a romantic comedy buried in a cop procedural.
As veteran Buffies-Buffers? Buffedayeen?-already know, when David Boreanaz thinks, his whole head frowns. This is part of his pickled charm. Back when he was Angel, a vampire with a soul, he managed to be dark, dangerous, sensitive, and sexy, but sentimental, introspective, and self-deprecating too, even occasionally clownish. As Seely Booth, a former Army sniper turned FBI agent on Bones, he's puffed up a bit, but he still has about him too much low chortle, mean street, and muddled sincerity ever to pass for a Cary Grant or a Pierce Brosnan. He is less nightclub, more laundromat. I didn't believe him the other Tuesday when he told us at a dirty crime scene that he was wearing a $1,200 suit.
Whereas Emily Deschanel as Temperance Brennan, a forensic anthropologist by day and a mystery novelist by night, seems to step into her lab directly out of the pages of a glossy fashion mag, between scratch-and-sniff ads for bulimia. We know her hardscrabble backstory-parents who disappeared when she was a child, durance vile in foster care-but what we see is so together, it shuts us out. All snap, crackle, and pop, Brennan, whom Booth calls Bones, is one of those women who doesn't know she's lovely. Incapable of flirting, she lacks every other social skill as well. (In one episode she fails to notice that every male in a small town is hitting on her, after they have given up on the blonde veterinarian who turns out not to be a cannibal after all. In another, she almost causes a riot at a hip-hop club by talking way too much about a "tribal" beat.) She suggests a zebra on the African veld, ready to bolt at the first whiff of predator, except that Brennan is also a lethal kickboxer, part Lara Croft, part Wesley Snipes, and as casually indifferent to other people's soft body parts as she is to their feelings and opinions. She is fixed entirely on her own job, a vocation if not a mission, and guided wholly by her own principles, on which she hops up and down as if they were a pogo stick.
Have you noticed that it's okay these days for women to be nerds, at least on television and sometimes at the movies, like Sarah on CSI or Hermione in Harry Potter? Whether this has anything to do with gender confusion on the Internet, I will leave to the professionals. But Bones, the best drama of the new network season, has established the terms of its screwball romantic comedy inside a procedural cop show: The FBI cares about people, both vic and perp. The forensic-science lab-rat "squints"-holographic artist Angela (Michaela Conlin), child prodigy Zack (Eric Millegan), and trust-fund entomologist and conspiracy theorist Hodgins (T. J. Thyne)-care only about "distal phalanges," "epiphysis fusions," "sphenoid fragments," and "Dermestes maculates." Nevertheless, even as Booth and Bones team up in our nation's capital to identify the bodies and track down the killers of congressional interns, Middle Eastern non-terrorists, deaf children at a prep school, 6-year-olds abducted from a mall, D.J.'s mummified in methamphetamine, a girl in an abandoned fridge, and a guy in the stomach of a bear, it is the erotic chemistry that transforms matter into Moonlighting.
That said, there is more to the mix. Bones is a sexed-up variation of all the CSIs. What makes these programs about anal swabs, toenail clippings, and poisoned nipples so popular, in spite of David Caruso's self-righteousness, portentousness, and semaphoric shades? Acting and writing, yes. But also work. We like to see people do something besides insult their family members. In Las Vegas, Miami, and New York, as at the Jeffersonian research laboratory in Washington, D.C., professionals play well with one another, and their sandbox is a functioning collective. It's not just expertise that appeals; it's collegiality, group dynamics, and morale. For the same reason in the earlier days of television we welcomed sitcoms that got out of the house. Mary Tyler Moore's TV newsroom, like Alan Alda's M*A*S*H unit, was more interesting and somehow more textured than the den at home where we sat, at once hollow and besieged. Add to this sense of inside info and shared endeavor the Technicolored elegance and obscene magnifications of sneaky medical machines that can see through bones, hear blisters, snapshoot ghosts, and fingerprint regret-the Peeping Tomism of the camera and the lab-and what we get is omniscience, when we aren't grossed out.

PopMatters "Bones" Review - září 2005

19. dubna 2008 v 21:24 Novinky a Rozhovory
BONES / PopMatters Review
by Roger Holland - 19 September 2005
Seven or eight years ago, just as Patricia Cornwell was losing her plot, along came Kathy Reichs with a series of books about her alter-ego, Temperance Brennan. One of only 50 certified forensic anthropologists in the U.S. and a director of the American Academy of Forensic Sciences, Reichs served as the forensic anthropologist for the Offices of the Chief Medical Examiner in the State of North Carolina, and for the Laboratoire de sciences judiciaires et de médecine légale for the province of Quebec. So did Temperance Brennan.
For the new Fox series Bones -- very loosely based on Reichs' books -- Tempe has been relocated to Washington D.C.'s fictional (as in, please don't confuse it with the Texas-based charity of the same name) Jeffersonian Institute, and stripped of most of her social skills. Not only that, she has also been turned into a part-time author who writes books about a forensic anthropologist called... wait for it... Kathy Reichs. Smarter people than I might be able to tell you exactly what that says about the minds behind Bones, but I suspect it means they thought it was funny (it is) and a good way of distancing the TV show from the books (not really). In particular, it might save Reichs blushes should Bones go the way of Tru Calling or The Opposite Sex.
No doubt terrified by the prospect of an early bath, the opening episode of Bones tries far too hard. The opening shot of a plane landing at Dulles Airport (Ronald Reagan Aiport actually but no one told the caption writer) tells us that this is a show about important people -- people who fly. The second shot, an airport interior, establishes that both wacky humor and breasts will be in ample supply. And the third shows us that our heroine may be a nerd supreme, but she knows how to kick ass and take names later. Unfortunately, the fourth shot shows us David Boreanaz, who is to acting what wardrobes are to acting.
Emily Deschanel is personable as Brennan, but struggles in a role that is all clichés, shorthand signals, and unfathomable leaps of faith masquerading as logic and deduction. After the opening barrage of signifiers, it takes less than 11 minutes to establish that Brennan has more cleavage than her computer ace sidekick (Michaela Conlin), but is too principled to flash her guns at airport staff to get their attention. I lost track of the time it took to reveal the mystery in Brennan's past that will no doubt come to define her psychology and underpin the series (her parents vanished when she was 15). But I certainly didn't miss the repeated reminders that she doesn't trust "psychology," or her catchphrase ("I don't know what that means"), rolled out whenever someone makes a reference to modern popular culture. So, when FBI Special Agent Angel makes a quip about Mulder and Scully, Brennan deadpans: "I don't know what that means."
Actually, the X-Files reference was quite clever. I think it's called self-deprecation. Bones is such a messy hybrid of other shows that the easiest comparison would be that it's a very poor cross between the X-Files and CSI. More accurately, however, Bones is a very poor cross between the X-Files and CSI with characters stolen from NCIS, plot devices from Veronica Mars, and topicality from Law & Order.
The procedurally far-fetched and utterly formulaic series opener focuses on a girl's body found in the lake at Arlington National Cemetery. Nobody reveals quite how this body, still on site, still underwater in the middle of the lake, was found, or indeed how it got there in the first place, because that's not important. What is important is that after Brennan has put together the horrendous jigsaw of the girl's smashed skull, under a suitably dramatic modern pop soundtrack, her sidekick is able to generate an instantly recognizable 3D hologram that allows Special Agent Angel to identify her as "that girl who had the affair with the Senator and disappeared". All that remains is for the FBI to line up three suspects, the supporting cast to weave their comic relief conspiracy theories, Brennan to beard the Senator in the Senate Building, and the Special Agent in Charge to give our detecting duo the obligatory 12 hours to solve the case.
Bones will upset most of Reichs' readership. It's a weak TV-by-numbers show that makes no attempt to live up to the Brennan books, and it has a single scant hope of surviving the scheduler's cull. While the premiere's plot gives new meaning to the word "simplistic", and Deschanel and Boreanaz have less chemistry than a Fine Arts degree, the Brennan's relationships with other characters are entertaining and rich with promise. Someone fetch Temperance Brennan some garlic and a stake.

Entertain Your Brain "Bones" Review - září 2005

19. dubna 2008 v 21:23 Novinky a Rozhovory
By Shawn McKenzie 09/21/2005
http://www.entertainyourbrain.com/bonesrev.htm
I still miss "Angel." The vampire with a soul was the last scrap of the remnants of one of my favorite TV shows, "Buffy the Vampire Slayer." Now that the actor who played Angel, David Boreanaz, has moved on, I was hoping that his next project would be at least half as good as "Angel." FOX's "Bones" is at least half of that.
Boreanaz plays Special Agent Seeley Booth, a former Army sniper turned FBI agent from the Homicide Investigations Unit department in Washington D.C. who is wary of science, preferring to rely on his gut instinct. He calls scientists "squints" (because they squint at evidence), and he doesn't trust them in the field. Unfortunately, he is paired with Dr. Temperance Brennan (Emily Deschanel), a highly skilled forensic anthropologist who works at the Jeffersonian Institution and writes novels, including her new book Bred and the Bone, as a secondary. She is an expert martial artist as well. She is called in whenever the usual methods of identifying a body are ineffective during a murder investigation. She hates psychology because she was orphaned at 15, which led her to have no people skills and to be cold and distant with anyone she is close to. She isn't too familiar with popular culture either, so whenever someone makes a reference to her to illustrate a point, it goes over her head. Brennan has to rely on Angela Montenegro (Michaela Conlin), a forensic artist and Brennan's best friend. Angela has created a computer program that she calls the Angelator that can provide the original crime scene in three-dimensional images. The rest of Brennan's team from Jeffersonian's Medico-Legal Lab are: Brennan's assistant, Zack Addy (Eric Millegan), whose genius IQ actually gets in the way of his completing the several doctorates he's started; and entomologist Dr. Jack Hodgins (T.J. Thyne), "the bug guy" who specializes in insects, but also likes conspiracies. They work for Dr. Daniel Goodman (Jonathan Adams), who loans out Brennan and her team's services to the FBI. Brennan and Booth aren't crazy about each other (Booth nicknames her "Bones") because they didn't have a good experience the last time that they worked together. Now they have to work together again, because she has been assigned to do more cases in the field.
In the pilot episode, Brennan has just come home from a two-month trip in Guatemala where she was identifying victims of genocide when an officer from Homeland Security (Dave Roberson) stops her in the airport. She and the officer get in a little scuffle, and she is detained. Booth arrives and takes her to Arlington National Cemetery, where she identifies the bones of a young woman who possibly played tennis. She spends all night reassembling the skull. The next day, Booth argues with his boss, FBI Deputy Director Sam Cullen (John M. Jackson), that he needs Brennan's help in the case, and that he promised her field role in an active investigation, which Cullen reluctantly agrees to, as long as Booth keeps an eye on her. Meanwhile, Brennan is having an argument herself. Her recently dumped boyfriend, Peter St. James (Dominic Fumusa), wants his TV back. Back at the lab, Angela uses the Angelator to identify Cleo Louise Eller (Naja Hill), a half-black girl who was rumored to be having an affair with a senator named Bethlehem (Larry Poindexter) two years ago and had disappeared afterwards. Brennan wants to confront Bethlehem, but Booth points out two other possible suspects. Cleo's boyfriend, Ken Thompson (Sam Trammell), an aide for the senator who didn't like Cleo working in his office; and Oliver Laurier (Chris Conner), a speechwriter who had been stalking Cleo. Brennan blackmails Booth with a press conference releasing Cleo's name unless he agrees to have her join him in the field. They inform Cleo's parents, Ted (Tyress Allen) and Sharon (Bonita Friedericy), that their daughter is dead. Hodgins discovered that Cleo was killed by a sledgehammer covered in diatomaceous earth and stab wounds from a knife, was taking medicine for depression, and that she was pregnant. Brennan confronts Bethlehem behind Booth's back, and Booth is taken off the case. Brennan and her team go ahead with the investigation, and they discover that Thompson killed Cleo because he felt that her affair with Bethlehem would get in the way of his own career plans.
In the second episode, Brennan and Booth, along with Special Agent Bennett Gibson (Dave Roberson), investigate a Middle Eastern man named Hamid Masruk (Said Faraj) whose SUV blows up in front of a café. He was a consultant from the Arab-American Friendship League (AAFL) who regularly advised the President, but he died with some strange lesions on his face. His brother Farid (Nicholas Massouh) and Hamid's wife Sahar (Bahar Soomekh) both insist that Hamid was not a terrorist. His lesions are a genetic defect that he shares with Farid. After reconstructing the skeleton, she is convinced that the bones found are that of Hamid, and that he was the bomber. She assigns Zack to reconstruct the skull while she gives the results to Booth. When she gets to Booth's place, she meets his girlfriend, an attorney named Tessa Jankow (Anne Dudek.) Special Agent in Charge Mickey Santana (José Zúñiga) tells Brennan and Booth that ballistics came in and that the bomb was planted under the car and was connected to the odometer, which was set off remotely. It seems that Hamid was set up, so it was a murder. Booth and Angela both suspect that Sahar was having an affair, which Brennan disagrees with. Farid confirms that she was having an affair, with a man from the AAFL named Ali Ladjavardi (Federico Dordei.) When they question Ali, Santana tells them that Ali was a FBI mole, and that he doesn't want his cover blown. Zack completes his reconstruction of the skull, and Brennan surmises that Hamid was exposed to a toxin, which made his skull soft. Hodgins find traces of dioxin after dissecting the beetles that ate Hamid's flesh (the beetles were used to clean the bones.) Brennan figures out that Hamid and Farid were exposed to the dioxin four months ago, and a search of Farid's place confirms that Farid was a terrorist posing as a Christian. Farid killed Hamid to shut him up, and now he has planted another bomb. They track Farid to the Hamilton Cultural Center, where a peace conference is going on. Booth shoots and kills Farid before he can blow anything up, and Booth is upset about it afterwards.
Inspired by real-life forensic anthropologist and novelist Kathy Reichs, the show plays out like a typical procedural drama. Fortunately, Boreanaz and Deschanel (sister of actress Zooey Deschanel) have good chemistry, and series creator Hart Hanson has written some witty dialogue. It is an odd coincidence though that Booth figures he has to set his karmic balance from previously having killed people as a sniper to saving people as an agent, just as Angel had to atone for killing people when he was Angelus.
I liked Angela's toys that she worked with. The hologram program is a unique tool that should make some episodes interesting. I don't know whether or not there is a real forensic hologram program, but I wonder if Gil Grissom and his "C.S.I." team could use it.
I know that "Bones" is not as good as "Angel," but Boreanaz's charm should make it interesting. I'm a little disappointed that he hasn't displayed much of his butt-kicking skills (it seems like Deschanel is doing most of that), and there is a spark of sexual tension that will either hurt or harm this show once they obviously hook up. Make no bones about it though…this isn't a bad show.

TheX-Files Meets Bones - prosinec 2006

19. dubna 2008 v 21:22 Novinky a Rozhovory
The X-Files Meets Bones - Interview with Eric Millegan

Zdroj: ign.com
Autor: Eric Goldman

The X-Files Meets Bones - IGN .com talked to Bones star Eric Millegan about David Duchovny directing this week's episode and how Chewbacca is involved.

December 12, 2006 - At the recent Billboard Music Awards, I caught up with Eric Millegan from Bones, who told me he was excited about the December 13th episode, which he described as "very big" for his character, Zack Addy. "I'd heard about them doing it for awhile," the actor said, regarding the episode's genesis and the focus on Zack. "They were like, 'Episode 11! Episode 11!'"

The episode also includes the participation of two notable people: Kathy Reichs and David Duchovny. Reichs is the real life forensic anthropologist who wrote the books upon which the series is based, and who is the real life inspiration for the lead character, Dr. Temperance "Bones" Brennan (Emily Deschanel). Reichs is making a guest appearance on the episode, titled "Judas on a Pole."

Millegan revealed Reichs would be playing a familiar role for her; that of a forensic anthropologist, who Zack has to deal with. "I'm defending my dissertation to her," explained Millegan. "I'm finally trying to finish my doctorate in forensic anthropology, and we find out in this episode whether or not I get my doctorate. And the tricky thing is, if I do get my doctorate, I'm no longer Dr. Brennan's grad student, and I don't have a job at the Jeffersonian anymore. So I can't give too much away other then that, but definitely tune in. It's going to be a nice episode!" As to what it was like working with Reichs, Millegan said, "It was so fun. She had a great time. I think she likes the show and likes hanging out with us."

Duchovny in the meantime is working behind the scenes, directing the episode. Duchovny has previous experience as a director, having helmed several episodes of his hit series The X-Files, in addition to the feature film The House of D. Asked how Duchovny came to direct Bones, Millegan laughed, saying "I don't know! They asked him to do it, and he did."

Millegan said he had a very enjoyable time with Duchovny, remarking that, "He was great. He would challenge me to do some very funny things. He'd be like, 'Try this!' and I'd say, "I don't know…" He'd be like, 'It'll be funny, it'll be funny!'"

Perhaps the most notable inclusion Duchovny made to the episode had to do with a certain famous wookie. "On the set, I'm known for being able to do Chewbacca," explained Millegan before doing an impression of the beloved Star Wars character for my very amused and impressed benefit. "[Duchovny] knew that, so he wanted me to do it at the end of the scene, and I'm like, 'No!'" Millegan added that Duchovny quickly got him past his instinctive uncertainty, and that, "We added the Chewbacca noise into the end of a scene. I don't know if they'll keep it though." Millegan said that overall, Duchovny was, "Really funny, and really challenged me to be funny."

Sbohem baseballe!

19. dubna 2008 v 21:20 Novinky a Rozhovory
Autor: Mike Hughes | Lansing State Journal
Ze všech televizních postav jen několik promlouvá k divákům tolik jako Seeley Booth.
Je zvláštním agentem FBI, kterého ztvárňuje David Boreanaz v seriálu Bones. Přestože jej obklopují chytří lidé a velká slova, hravě je přebije.
"Je to tak trochu kravaťák," říká Boreanaz. "Uvědomuje si, že vůbec netuší, o čem ostatní mluví."
Ano, diváci ví, jak se cítí.
Televize je ideální pro procesní seriály, vtahuje nás jimi do zvláštního světa. K tomu jsou třeba postavy, které by trousily odborné termíny a fráze; publikum pak musí věřit, že tato slova něco znamenají.
Booth se cítí úplně stejně. "Já se doopravdy nestarám o to, co říkají," povídá Boreanaz o své postavě.
Příležitostně to tvrdí i dalším postavám. Divák samozřejmě pokyvuje souhlasně hlavou.
Booth již překobal některé své počáteční předsudky, když hodil všechny vědce do jednoho pytle jako "šprty". Přesto většina seriálových vtípků - spolu se strašidelnými příběhy - pochází z jeho živelného vztahu s forenzní antropoložkou Temperance Brennanovou /Emily Deschanel/.
Dnešní epizoda - přinášející seriál zpět po dlouhé baseballové přestávce - je přímým důkazem, když ti dva debatují o tématu krásy. Booth zdráhavě zmíní, že Brennanová má pěkně tvarovaný obličej; Brennanová se zdá touto informací zdá vyplašená.
Když na t opřijde, tak Boreanaz /37 let/ je taky docela pěkně tvarovaný. Producent Joss Whedon popisuje, jako ho obsadil do seriálu Buffy, přemožitelka upírů. Ženská část štábu, jak Whedon vtipkuje, "měla jazyk až na podlaze."
Boreanaz získal tuto roli, pokračoval přímo k spin-offu Angel a nyní k Bones. Má hodně blízko k desetiletí nepřetržité hvězdnosti.
V Bones vklouzl do své role docela snadno. Ne, Boreanaz ze sebe nesype termíny, na střední škole nebyla věda jeho doménou.
"Byl jsem spíš sportovec...takový klaun, který se pořád dostává do problémů," říká Boreanaz.
Na škole nehrál v řádném představení, ale zajímal se o herectví. Jeho otec (používá jméno Dave Roberts) je dlouholetou televizní rosničkou a televizní osobností ve Filadelfii.
Boreanaz začal s hraním na Ithaca College v New Yorku, pak pokračoval do Hollywoodu. V jedné z jeho nadcházejících epizod Bones si zahrál s veteránem Ryanem O'Nealem.
"Vyprávěl nám o starých časech, když pracoval na Peyton Place." Říkával prý: "Byl jsem prostě šťastný, že můžu dělat v televizi."
To by mohl být Boreanazův postoj, spolu s mnohem větším výplatním šekem. Nabízí košilatý přístup, který je ve stylu Seeley Bootha: "Prostě pracuješ a dobré věci se stanou."

10 věcí, které o Emily nevíte (překlad) - říjen 2006

19. dubna 2008 v 21:20 Novinky a Rozhovory
Zdroj: Searching Bones (převzato z Topix.net)
1. Emily miluje vědu - matematika a fyzika byly předměty, ve kterých vynikala.

2. Má fóbii z pohřbení zaživa a také nesnáší hady.

3. 11.října má narozeniny, ale ještě nemá žádné plány ohledně oslavy. Líbila by se jí párty ve stylu 80.let.

4. Její nejlepší kamarádka v 6.třídě byla Lindsay Wassermanová.

5. Emily si ráda mění vyzváněcí tóny v mobilu - nyní má nastavené "Rio" od Duran Duran, ale také se jí líbí úryvek z filmu "40 let Panic" - "She's a ho, he's a sho"

6. Jejím oblíbeným místem v LA je Venice, poblíž pláže, s mnoha skvělými obchůdky a výraznými lidmi.

7. Bývala závislá na čokoládě, ale nyní si dává cukr jen jednou týdně.
Emily je vegan.

8. Její oblíbený alkoholický nápoj je bílé víno, nealkoholický "chai soy latte"

9. Oblíbená součást herectví je pro ni sebeobjevování.

10. Jejím oblíbeným komikem je Sarah Silvermanová, protože je tak šokující.

K 5.otázce odpověděla Emily takto:
"David (Boreanaz) a já jsme byli na internetu a koupili jsme si všechny možné melodie. On má Dartha Vadera a jeden další, co zní jako porno. Moje jsou poněkud více cenzurované. Mám různé věci, jako např. Elvis Costello a také nějaké disko."

Entertainment Weekly - TV Fall Preview - září 2006

19. dubna 2008 v 21:19 Novinky a Rozhovory
Zdroj: www.ew.com
Fox's freaky forensics drama, known for its over-the-top plots, adds a mind-boggling family mystery to the season 2 mix
RETURNING SHOW
BONES

On the set of Fox's sophomore crime series Bones, beneath an enormous fake skylight that perfectly replicates the blazing L.A. sun outside, the plastic carcass of a Delaware Bay bluefish lies splayed atop a glistening table. "It's a Pomatomus saltatrix," explains TJ Thyne, a.k.a Dr. Jack Hodgins, in response to an obrserv's squeamish noise. "It was found with a body, and I'm examining it for dinoflagellates, oomycota, that kind of stuff." Oh, that kind of stuff. Welcome to the Medico-Legal Lab of Bones' fictional Jeffersonian Institute, where even fish guts are of the utmost importance.
Partly based on the life of best-selling author and anthropologist Kathy Reichs, Bones stars Emily Deschanel as Dr. Temperance Brannan (nicknamed "Bones"), a forensic anthropologist whose parents disappeared when she was 15. She's formed an unlikely partnership, professionally - and just maybe romantically - with FBI homicide investigator Seeley Booth (Angel's David Boreanaz); together, they gather and examine the evidence found with victims' corpses - like that creepy fish - to solve seemingly impossible mysteries. Think The X-Files, but replace the aliens with flesh-eating beetles; combine that with Moonlighting's sexual tension and offbeat humor, and you're just about there.

But those comparisons only tell part of the story :
Bones stands out thanks to its proclivity for spinning odd yarns that make the audience wonder which writer is on crack. "It's totally me," confesses creator and executive producer Hart Hanson (Joan of Arcadia). "Things I find normal are a little wackier than other people. "Examples? Last season, the father of facial reconstruction artist Angela Montenegro (Michaela Conlin) was played, with no explanation, by Billy Gibbons of ZZ Top. And int he sixth episode, Brennan karate-kicked someones through a wall, only to discover a corpse mummified by crystal meth. "I enjoyed that moment so much," Hanson sighs nostalgically - but from a viewer's perspective, these things are just brain-crushingly strange. Adds Deschanel with a laugh: "There are limits to how goofy you can get, and I think we've found them."
Amazingly, the folks at the network aren't complaining about the series' skewed sense of humor at all. It helps that Bones attraced 9 million viewers in its first year, despite airing opposite hits like NCIS and Lost. "It was a show that, in a crawded field of procedurals, tried to distinguish itself through tone," says Craig Erwich, Fox's exec VP of programming. "Which, in a weird way, made it unique."
Far removed from the fish guts outside, David Boreanaz is sitting on the couch in Brennan's warmly lit office; much like this character, he prefers to avoid dealing with the science. "I'm just a cop with a gun," he says. "Hodgins has this line" - he flips through his script, reads a deeply confusing snippet of forensics-heavy dialogue aloud, and looks up, awestruck. "What the f- - - is that?" he hollers at the script with exaggerated frustration. "Can you speak in English?" It's fun to see Boreanaz enjoying himself after so many gloomy years in the Buffy-verse; this season, he'll also get to explore Booth's past, which includes a gambling addiction and a fling with a woman named Rebecca (guest star Jessica Capshaw) that produced his 4-year-old son, Parker (Yours, Mine&Ours' Ty Panitz).

Meanwhile, relative newcomer Deschanel (Cold Mountain) is still getting used to carrying a TV show on her back. "I've become a more efficient actor for doing television," she says, "because it really forces you to jump into things and not second-guess." That fly-by-the-seat-of-her-pants style is working: Deschanl's deadpan delivery is oddly mesmerizing, and B Brennan's realtionships with the Jeffersonian's staff - like conspiracy theorist Hodgins, best firend Angela, and peculiar grad student Zack Addy (Eric Millegan) - are splendidly co-dependent. "Emily is of such a different caliber from the women I've worked with," says Boreanaz. "Tof be a foil for her...I love the chance to play romantic comedy. That's something people haven't seen in me. I don't have to be brooding."
The flirty banter is fun, but it also begs the inevitable will-they-or-won't-they question. The answer is, um...not right now. "I think [that] would just be a terrible thing to do this early in the series," Hanson says. But that's not to say there won't be more teasing. Says Boreanaz, "You're gonna see these stakeouts, these whispering moments, these little things that couples do. I want to raise the bar more."
On the floor of the lab, Boreanaz and Deschanel are shooting a scene that points to where Bones is headed in season 2: They're bickering as usual, only this time it's about a new arrival, no-nonsense pathologist Dr. Camille Saroyan (Serenity's Tamara Taylor), who was brought in as head of forensics before Jeffersonian director Dr. Goodman (Jonathan Adams) went on hiatus. Saroyan was hired while Brennan was on vacation, and also shares a past with Booth. "She shows up, gets Brennan's promotion, and has had a relationship with Booth," says Taylor, who's signed on for six episodes. "You can't get more conflict than that."

Hanson and the writers have also added an overarching mystery to the mix. Last season's finale found Brennan identifying her mother's remains and discovering that her parents were notorious bank robbers who changed her name when she was 2. But it was the episode's final moments that no one saw coming, not even Hanson - and he wrote the thing. Brennan's dad is alive, and he's left a message telling her not to look for him. "As I typed out that answering machine message [in the script], I went, 'Holy crap!'" recalls Hanson. "'Look at that!' I just gave myself a huge headache!'"
That's a whopper of a plot tangle to dump on a show that was already working quite nicely, thank you - so, how will producers keep this newly complex story from running of the rails? They'll start by not overwhelming their viewers. "In concept, Bones is a closed-ended show," says Erwich. "Because 90 percent of Bones gets wrapped up episode by episode, it gives us the liberty to tell longer arcs." And most importantly, they promise to stay true to what works. For Bones, that means keeping things a little off-kilter. "They're always asking me questions in strange, suggestive ways," says Deschanel. "Like, 'Can you rappel? Are you afraid of rats?'" Explains Hanson : "From the moment they asked me to do this show, I said, 'I'm not your guy to do CSI.' And they said, 'We know. We want you to do it your way.' Allthey have done - and they're not wrong - is say, 'Your cases have to be good.'"

So, much like Brennan and Booth, Hanson simply keeps his eyes on the task at hand. And besides, once you get past the rotting fish and technobabbe, Bones' quirky characters are still the ain reason for its success. "It's the dynamics of human behavior and interaction," says Deschanel. Millegan has an even simpler theory that requires no scientific knowledge whatsoever, just a familiarity with what Americans likes to see on their TVs. "I was just watching Emily and David rehearsing," he says. "They're both so good-looking, I think I'll have a job for a while."

Eric Millegan Newsletter - srpen 2006

19. dubna 2008 v 21:18 Novinky a Rozhovory
Hello Everybody,
Many of you have been asking about the magazine pieces I told you about awhile ago. My little blurb in OK Magzine came out a few days ago. It's on page 35 of the September 4th issue. The "At Home" article about my apartment in In Touch Weekly is scheduled to hit the stands on Thursday. I assume that will mean it's the September 11th issue [Update: delayed 2 weeks]. Also, the show is currently featured in the September 4th issues of TV Guide (pages 40-43) and US Weekly (page 85).
Our new season premieres on Wednesday, August 30th at 8pm on FOX. Hope you are all well.
Namaste,